Český svaz zpracovatelů masa uspořádal dne 8.listopadu 2022 již 12. setkání a konferenci masného průmyslu Meating 2022 v OREA Congress Hotelu Brno (Hotel Voroněž).
Velký zájem o získání nejnovějších informací z oboru v období probíhající energetické krize potvrdil vysoký počet účastníků, kterých bylo více jak 420. Akce se konala pod záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly. Konferenci podpořila celá řada významných partnerů. Titulárním partnerem byla společnost Czech Promotion, a dále byla podpořena 48 zlatými partnery, 9 stříbrnými partnery, 3 partnery a 2 mediálními partnery, kteří vytvořili příjemné, prostředí v předsálí přednáškové haly. Většina z nich měla možnost předvést své nejnovější výrobky využitelné v masném průmyslu včetně jejich odborné konzultace.
Všichni účastníci obdrželi v místě registrace podklady s programem k celodennímu jednání. Pro zpestření jednotlivých přednášek konference bylo možné využít aplikace SLIDO, kde mohli účastníci po celou dobu konference položit různé dotazy přednášejícím. Musíme konstatovat, že tato forma diskuze byla letos často využívána. Pro čestné členy a zasloužilé pracovníky masného oboru bylo připraveno pozvání od předsedy ČSZM Karla Pilčíka, ke společnému slavnostnímu obědu.
Velkému zájmu se těšila soutěž „Nejlepší Gothajský salám Meating 2022“. Soutěže se zúčastnilo celkem 17 výrobců, kterým tímto chceme poděkovat. O vítězi této soutěže rozhodli v anonymním hodnocení samotní účastníci konference. Nejvyšší počet hlasů a titul „Nejlepší Gothajský salám Meatingu 2022“ získala firma Prantl Masný průmysl s.r.o. Do hodnocení se zapojilo přes 100 účastníků. Firma METTLER TOLEDO a PVA Systém, pro účastníky připravila další soutěže s názvem „Nevážné vážení“, ve které se jednalo o co nejpřesnější odhad váhy balíčku, a také „Super řízek“, kde soutěžící naklepávali řízky lépe než stroj.
Vlastní odborný program konference zahájil předseda ČSZM Karel Pilčík. Ve Velkém sále Kongresového centra se uskutečnilo od 9:00 do 17:00 hodin celkem 12 zajímavých přednášek.
Dopolední blok a panelovou diskuzi moderoval pan Jan Pivoňka, VŠCHT Praha.
Prvním přednášejícím byla Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory České republiky. V úvodu své přednášky se věnovala energetické situaci v České republice. Zdůraznila, že zpracování masa a masných výrobků patří mezi energeticky velmi náročná odvětví. Vláda prozatím zastropovala ceny elektřiny a plynu pro malé a střední podniky, nicméně výše zastropovaných cen je v porovnání s okolními státy poměrně vysoká. Zastropování se zatím netýká velkých podniků. Potravinářská komora České republiky apelujeme na vládu České republiky, aby pomohla i velkým podnikům, nicméně vláda preferuje jednotné celoevropské řešení. Podporuje zastropování cen energií pro všechny podniky bez rozdílu na nějaké rozumné výši, např. jako je evropský návrh na zastropování ceny silové elektické energie ve výši 180 euro / MWh (4.500,- Kč). Pokud tato krize bude pokračovat bez další podpory, čeští výrobci se stanou nekonkurenceschopnými a výrazně se zvýší podíl dovážených potravin. Přednesený návrh řešení současné situace počítá s jednotným celoevropským řešením podpory v oblasti energetiky pro velké podniky (zastropováním cen elektřiny a plynu pro všechny podniky bez rozdílu), se snížením DPH na potraviny (z 15 % na 5%), dočasné odložení zelených cílů a zastavení kroků, které by mohly ohrozit evropskou potravinovou bezpečnost. V další části se paní prezidentka zmínila o dočasném krizovém rámci a o českých cechovních normách, kde je aktuálně registrováno 2211 výrobků od 357 výrobců potravin, 10 výrobců krmiv a 12 chovatelů zvířat. České cechovní normy evidují 175 výrobků pro výsekové maso, 785 pro masné výrobky celkem od 36 výrobců.
Celý článek si můžete přečíst zde.
Článek zveřejněn v odborném časopise Potravinářská revue 7/2022.